Wieś Kujawsko-Pomorska

O miesięczniku…

Wieś Kujawsko-Pomorska, wydawana wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą w Przysieku od 2001 roku, jest miesięcznikiem adresowanym do rolników i ich rodzin oraz innych osób zainteresowanych sprawami wsi i ich mieszkańców. Misją czasopisma jest wspieranie w zakresie informacji i edukacji z obszaru technologii i ekonomiki w celu poprawy jakości życia jej czytelników. W czasopiśmie otrzymają Państwo szereg informacji popularyzujących innowacje w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Dużo uwagi poświęciliśmy także ekonomice rolnictwa i zarządzaniu, w tym pozyskiwaniu środków na inwestycje m.in. z Unii Europejskiej. Ważny blok informacji poświęcony jest życiu społecznemu, w tym prawu oraz ekologii i ekonomii społecznej. W każdym numerze możemy znaleźć przepisy na domowe dania oraz pomysł jak upiększyć dom i ogród. Dodatkową atrakcją są relacje z wyjazdów zagranicznych często do egzotycznych krajów. Od czasu do czasu możemy przeczytać utwór lokalnego poety, a zawsze relacje z wydarzeń takich jak: tragi, wystawy zwierząt, dni pola, dożynki, jarmarki czy festyny wiejskie.

Podsumowując, we Wsi Kujawsko-Pomorskiej jest po trosze wszystko.Każdy może tu znaleźć coś co go zainteresuje, a jeśli zechce to może napisać do redakcji lub też zadać pytanie. Miesięcznik zawiera oprócz własnych artykułów i wywiadów, także materiały sponsorowane i reklamy oraz przedruki najciekawszych publikacji z innych branżowych czasopism. Redakcja stawia sobie za cel dotrzeć z intersującą propozycją do jak największej liczby czytelników, jest to trudne zadanie w czasach silnej konkurencji, nie tylko ze strony prasy, ale przede wszystkim różnych kanałów multimedialnych. Utrzymująca się od lat liczba prenumeratorów oraz nagrody ze strony firm prowadzących profesjonalną ocenę wydawnictw branżowych świadczą, że udaje się osiągać postawione cele.

Marek J. Nowacki
Redaktor Naczelny Wsi Kujawsko-Pomorskiej

 

Słoneczne i ciepłe „Barwy Lata – Dary Jesieni”

 

Tradycyjnie już w trzecią niedzielę września (17.09.) Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego udostępnił tereny wystawcom i odwiedzającym. Pogoda dopisała zachęcając do odwiedzin Minikowa podczas kolejnej edycji – „Barw Lata – Darów Jesieni”, cieszącej się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców całego regionu. „Barwy Lata – Dary Jesieni” skupiły w jedną całość kilka różnych tematycznie wydarzeń, takich jak: Święto Ziemniaka, Jesienną Wystawę Ogrodniczą połączoną z kulinarną promocją karpia pn. „Karp nie tylko na święta”, Regionalną Wystawę Drobnego Inwentarza. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano Krajową Wystawę Kóz Anglonubijskich wraz z ich pokazem i promocją produktów z koziego mleka. Odbyło się również podsumowanie wojewódzkich konkursów: na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” oraz „Doradcę Roku”.

W poszukiwaniu sensu życia

Wspomnienia Tadeusza Sobczyka

Tadeusz Sobczyk – człowiek wielkiej pracowitości, konkretny i wymagający jako przełożony. Z czasem, dzięki doświadczeniom życiowym, nabrał mądrości i łagodności, wybitny specjalista i doradca z powołania.

Hodowla kóz w Polsce, czy może przynieść zysk?

Globalna populacja kóz nadal rośnie i wynosi obecnie ponad miliard. Rośnie również liczba kóz hodowanych głównie w celu produkcji mleka, ze względu na rosnący popyt na mleko kozie i jego przetwory. Większość światowej produkcji kóz mlecznych znajduje się w Azji. Najbardziej rozbudowany rynek mleka koziego występuje w Europie, zwłaszcza we Francji. Sektor europejski specjalizuje się w produkcji mleka oraz serowarstwie, a także wspieraniu tradycyjnej produkcji w gospodarstwie.

Przysmaki jesieni

Październik to czas jesiennych przysmaków. Coraz częściej ludzie zwracają uwagę na produkty, które spożywają i wolą kupować owoce i warzywa z małych gospodarstw rolnych. W tym okresie chcę podać Państwu kilka smacznych przepisów kulinarnych, z użyciem regionalnych warzyw i owoców, np. dynią, cebulą, jabłkami i żurawiną. Pogoda nie zawsze nam dopisuje, dlatego dobrym pomysłem na te jesienne dni będzie zrobienie rozgrzewającej zupy cebulowej lub kremu z dyni, która jest bardzo sycąca i rozgrzewająca. Jeśli wolicie Państwo potrawy mięsne, to polędwiczki z sosem malinowym lub kaczka z żurawiną będą dobrym rozwiązaniem.